Úvodní stránka Úvodní stránka    mapa stránek Mapa stránek   Tisk aktuální stránky Tisk
  Dnes je 17.8.2018,

BAR

Realgym foto u baru

FITNESS BAR

Iontové nápoje

Jaký je rozdíl mezi energetickým a iontovým nápoje? Pít či nepít? Oba typy nápojů můžou za jistých okolností patřit mezi takzvané sportovní nápoje, to znamená nápoje užívané ve sportu i při jiné velké fyzické námaze. Zatímco energetické nápoje mají za úkol dodávat energii a povzbuzovat (obsahují 8 až 20 procent cukru a látky stimulující výkon a koncentraci, například kofein, taurin a nikotinamid), iontové nápoje harmonizují případnou nerovnováhu mezi ionty (minerálními látkami) v těle, způsobenou třeba zvýšeným pocením.

Iontové nápoje energii do těla dodávají jen výjimečně a ve zcela zanedbatelném množství. Proto obsahují nejvýše jen 2 až 3 procenta cukrů. Jejich úkolem je dodávat do těla hlavně sodík a draslík, obvykle v poměru 3 až 4:1, a v menším množství hořčík, vápník a fosfor, které odcházejí z těla pocením, a je proto třeba je doplňovat. Je zajímavé, že i mezi přírodními středně mineralizovanými minerálkami lze najít takové, které svým složením iontové nápoje připomínají.
Zatímco iontové nápoje působí zejména rehydratačně (udržují vodu v těle) a snadno se vstřebávají, řada energetických nápojů s obsahem kofeinu a cukru působí naopak dehydratačně, to znamená močopudně.. Proto bychom k nim vždycky měli pít (podobně jako ke kávě) vodu.

 

Fitness bar Litomyšl